Doplnkové dôchodkové sporenie
Doplnkové dôchodkové sporenie (DDS)
Dobrovoľné sporenie na dôchodok
Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľným sporením na dôchodok. Spadá do kategórie tretí pilier, kde sa radia aj iné produkty dobrovoľného sporenia na dôchodok. Sporenie v DDS upravuje zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení. Zmyslom DDS je vytvorenie doplňujúceho príjmu v dôchodkovom veku. Doplnkové dôchodkové poistenie (DDP) je starším názvom pre DDS, ktorý sa používal ešte pred zmenou zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení.
Sporiteľom v DDS môže byť akákoľvek fyzická osoba, ktorá si uzatvorí zmluvu z o doplnkovom dôchodkovom sporení. Sporiteľom môže byť zamestnanec aj živnostník. U živnostníka však je DDS menej rentabilné, keďže si tam prispieva len on sám. Sporenie v DDS je pre väčšinu ľudí dobrovoľné. Zvláštnou skupinou sú zamestnanci vykonávajúci práce, ktoré sú na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia zaradené do kategórie 3 alebo 4 a zamestnanci, ktorí vykonávajú práce tanečného umelca alebo hráča na dychové nástroje. Ich účasť v doplnkovom dôchodkovom sporení je povinná a príspevky za nich platí zamestnávateľ.
Príspevok od zamestnávateľa v DDS
Sporenie v DDS je zložené z 2 častí. Jednu časť si sporí zamestnanec a druhú časť mu sporí jeho zamestnávateľ. Príspevok od zamestnávateľa je obrovskou výhodou DDS. Tvorí najväčší prínos pre sporiteľa. Cez DDS máte možnosť získať peniaze od zamestnávateľa, ktoré by ste inak nedostali. Ak Vám zamestnávateľ na Vaše sporenie neprispieva, tak treba zvážiť, či v sporení pokračovať alebo nie. Príspevok od zamestnávateľa však nie je pravidlom. Nie každá firma má takúto sociálnu politiku.
Prerušenie platenia DDS
Zmenili ste zamestnávateľa a nový zamestnávateľ na DDS neprispieva? Máte 2 možnosti. Buď si sporiť sami alebo dôchodkové prerušíte. Prerušenie platenia príspevkov v DDS je možné.O podmienkach prerušenia hovorí dávkový plán platný v čase uzatvorenia zmluvy. Prerušenie je potrebné nahlásiť písomne dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Zmena zamestnávateľa
Pri zmene zamestnávateľa zostávate stále v tej istej dôchodkovej spoločnosti. U nového zamestnávateľa musíte podpísať novú dohodu o zrážkach zo mzdy. Môže sa stať, že zamestnávateľ prispieva zamestnancom podľa iného kľúča. Nič to na veci nemení, že sa Vám to stále oplatí. Veď získavate peniaze, ktoré by ste inak nedostali.
Čo ak nový zamestnávateľ nemá zmluvu z Vašou DDS? Ani to nie je problém. Zamestnávateľ si spraví zamestnávateľskú zmluvu s Vašou spoločnosťou a môže Vám prispievať. Môže sa stať, že zamestnávateľ z rôznych dôvodov nebude ochotný spraviť zmluvu s Vašou DDS. Tak potom Vám zostáva posledná možnosť - prestup do novej spoločnosti. Za prestup do inej DDS neplatíte nič, pokiaľ ste sporili v pôvodnej DDS minimálne 3 roky. V niektorých prípadoch za prestup neplatí ani do 3 rokov. Závisí to od dávkového plánu, ktorý platil v čase podpisu zmluvy.