Ako si nastaviť poistenie

Mať poistenie neznamená automaticky, že ste aj poistený. Možno aj áno, možno len symbolicky a možno vôbec. Mnoho ľudí ani len netuší na čo sú poistení a už vôbec nie na aké poistné sumy. Vedia akurát koľko za poistenie platia. V poistení sú obrovské rozdiely. Môžete mať poistenie len pre dobrý pocit, kde si môžete akurát povedať „veď ja mám poistenie“ alebo môžete mať plnohodnotné poistenie. Otázkou je, či dané poistenie rieši rizikové situácie, pri ktorých dôjde k výpadku príjmu.

Univerzálne nastavenie poistenia, ktoré by vyhovovalo každému, neexistuje. Sú však určité zásady, podľa ktorých je možné správne nastaviť každé poistenie. Na tomto mieste sa pokúsim ich jednoducho predstaviť. Pre každého klienta pripravujem individuálne plány na poistné krytiepodľa jeho skutočných potrieb, situácie a možností.

Výber poistných rizík

Najdôležitejšie sú poistné riziká, ktoré môžu spôsobiť  dlhodobé výpadky príjmu a ovplyvnia veľmi negatívne životnú úroveň Vás a Vašich blízkych. Medzi ne patrí poistenie pre prípad trvalej invalidity (trvalých následkov po úraze), poistenie v prípade smrti a kritických chorôb.

U poistných rizík, kde dochádza ku krátkodobému výpadku príjmu, je omnoho vhodnejšie a lacnejšie krytie vlastnými úsporami. Majte rezervu v podobe dostupných úspor vo výške Vašich ročných výdajov a nemusíte sa báť malých výpadkov príjmu. Tie môžu vzniknúť pri bežnej PN z dôvodu choroby alebo úrazu, straty práce (výpadok do 6 mesiacov), krátkeho pobytu v nemocnici a pod.

Samozrejme sa musíte pozerať aj na svoju situáciu. Napr. krytie pre prípad smrti nemá význam pre človeka, ktorý žije sám a na jeho príjme nie je závislý partner alebo deti. Výnimkou môže byť situácia, ak samostatne žijúci človek má dlh, ktorý je zabezpečený jeho majetkom a nechce, aby v prípade jeho smrti došlo k dedeniu dlhov, resp. odmietnutiu dedičstva, pretože jeho rodina by mohla týmto krokom stratiť. Taktiež samostatne žijúci človek, ktorý má nejakého ručiteľa na úvere alebo inom záväzku by mal byť správne poistený.

Vždy je potrebné zhodnotiť čo je pre Vás dôležité a čo je nepodstatné. V neposlednom rade určite odporúčam prihliadať aj na finančnú stránku poistenia. Obyčajne nepodstatné pripoistenia sú drahšie ako tie dôležitejšie, ak zohľadníme cenu poistenia a poistné plnenie. Je to dané aj pravdepodobnosťou, s ktorou daná skutočnosť môže nastať. Je omnoho pravdepodobnejšie, že budete 2 týždne na PN-ke ako že budete čiastočne invalidný. No v prípade 2 týždňovej PN-ky sa nič vážne nedeje. Po uzdravení idete späť do práce a zarábate peniaze. V prípade trvalej, hoc aj čiastočnej invalidity môže dôjsť naozaj ku finančnej katastrofe. Od štátu dostanete len almužnu, ak vôbec a nemôžete vykonávať svoju prácu.  Strácate svoj príjem, ale Vaše náklady zostávajú tie isté alebo v dôsledku invalidity môžu aj stúpnuť.

Stanovenie poistných súm

Vybrali ste si poistné riziká podľa Vašich potrieb a životnej situácie. Na aké sumy sa však poistiť? Jednoduchá otázka, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď.

Poistná suma na každé riziko musí byť vždy v takej výške, aby ste z plnenia dokázali pokryť svoje existenčné výdaje, záväzky a zabezpečiť rodinu. Pri správnom nastavení si dokážete udržať svoju životnú úroveň. Pri výpočte je potrebné vždy zohľadniť  tieto skutočnosti:

výšku úverov a iné záväzky,

existenčné výdaje,

príjem partnera a pasívne príjmy,

výšku úspor,

iný majetok (nehnuteľnosti, cenné papiere),

osoby, ktoré sú závislé na Vašom príjme,

špeciálne individuálne požiadavky a neštandardné riešenia.

Poistné sumy by ste mali vždy prispôsobovať aktuálnej životnej situácii, aby ste boli vždy poistením dostatočne zabezpečený. Navyše budete platiť vždy len za to, čo je naozaj potrebné. A práve preto pri výbere poistenia vždy zohľadňujte aj jeho flexibilitu.

Výber poisťovne

Na Slovensku pôsobí vyše 20 poisťovní, ktoré ponúkajú životné poistenie. Ktorá z nich je vhodná pre Vás? Pri výbere poisťovní, ktoré ponúkajú požadované poistenie odporúčam zohľadniť  tieto skutočnosti:

meno, história a rating poisťovne,

výluky v poistení,

cena za poistenie,

dostupnosť pobočiek, riešenie poistných udalostí, dobrá komunikácia (infolinky),

investičné fondy, ak ide o rezervotvorné investičné poistenie.

Po užšom výbere je potrebné spraviť porovnanie a nájsť kompromis medzi cenou a kvalitným poistným krytím. Nie je všetko zlato, čo sa blyští, resp. cena o kvalite poistenia nič nehovorí.

Nie je dôležité mať poistenie, ale byť správne poistený.

 

Pre viac informácii ma kontaktujte. Rád Vám pomôžem s výberom a nastavením poistenia, prípadne s optimalizáciou existujúcich zmlúv.